PİYANO DERSİ

Piyano, müzik adına çocuklarımızın en erken yaşta eğitim alabilecekleri 'enstrüman'. Birçok sanatçının “müzik hayatıma çok küçük yaşlarda Piyano ile başladım” sözü bir klişe gibi görülse de pedagojik açıdan doğru sayılabilir. Burada enstrüman eğitimi sözüne vurgu yapıyorum. Çünki müzik eğitimine 3-4 yaşından itibaren Orff metodu ile ilgili makalelerde bahsettiğim gibi başlayabiliyoruz.

Enstrüman çalmaya gelince, çocuklarımızın kol ve beden pozisyonunu fazla zorlamaması, dokunduğu anda kolaylıkla ses çıkartabildiği için piyano öne çıkmaktadır. Bu eğitimi almak için bir piyano almak şart değil. İlk etapta çocuklarımızın evde alıştırma yapabileceği bir elektronik org dahi yeterli olabilir.

Piyano eğitiminin faydalarını kısaca özetlersek:

  • Zeka gelişimini artırır: Müzik öğrenimi beynin iki lobunu birden çalıştırmaktadır. İçinde hem sanatı hem de matematiği içermektedir.
  • Gelişen el-göz koordinasyonu: Piyano çalarken gelişen el-göz koordinasyonu sayesinde okuma öğrenimini hızlandırır.
  • Gelişen konsantrasyon: Notaları takip etmek, konsantrasyon ve odaklanmayı geliştirir. Aynı zamanda okuduğu notayı doğru olarak çalmak ve doğru tempoyu bulmak dikkati arttırır.
  • Karakter gelişimine katkı: Piyano çalmayı öğrenen her çocuk konser piyanisti olmayabilir, ancak sanata bakış açısı gelişir, sanattan haz almayı öğrenir.
  • Özgüven: Piyano, enstrüman çalmayı öğrenmek için iyi bir başlangıç. Küçük ilerlemelerle çocuğun motivasyonu artar, özgüven kazanmış olur.

Piyano eğitiminde hedefim, çocuklarımızı 2 el ile notadan okuyarak seveceği parçaları çalabilecek hale getirmek.  Sonrasında nota olmasa dahi, bildiği ya da tasarladığı melodileri çalabilmesi ve yazabilmesini sağlamaktır. Bu sayede duygularını özgürce ifade edebilmesini sağlamak ve yaratıcılığını geliştirmektir.

Dersler;

Müzik kulağı eğitimi

Notalar – Temel müzik işaretleri

Solfej

Piyano parmak egzersizleri

Sol anahtarı – Fa anahtarı

gibi konularla öğrencinin yaşına ve öğrenim hedeflerine uygun şekilde ilerlemekte.