Piyano Dersi Piyano Özel Ders Umut Serkan Özkan

PİYANO DERSİ

Piyano, Müzik adına çocuklarımızın en erken yaşta eğitim alabilecekleri “enstrüman” . Birçok sanatçının “müzik hayatıma çok küçük yaşlarda Piyano ile başladım” sözü bir klişe gibi görülse de eğitimsel açıdan gerçek sayılabilir. Burada enstrüman eğitimi sözüne vurgu yapıyorum. Çünkü müzik eğitimine 3-4 yaşından itibaren Orff metodu ile ilgili makalelerde bahsettiğim gibi başlayabiliyoruz.

Enstrüman çalmaya gelince, erken yaşlarda çocuklarımızın kol ve beden pozisyonunu fazla zorlamaması, dokunduğu anda kolaylıkla ses çıkartabilecek bir enstrüman olması açısından Piyano öne çıkmaktadır. Bu eğitimi almak için bir piyano almak şart değil. İlk etapta çocuklarımızın evde alıştırma yapabileceği bir elektronik org dahi yeterli olabilir.

Piyano eğitiminin faydalarını kısaca özetlersek:

  • Müziğin zeka gelişimine artırır: Müzik öğrenimi genel olarak beynin iki lobunu birden çalıştırmaktadır. Müzik öğrenimi, içinde hem sanatı hem de matematiği içermektedir.
  • Geliştirilmiş el-göz koordinasyonu: Piyano çalmak sayesinde gelişen el-göz koordinasyonu; yazı yazmayı kolay öğrenme, güzel yazma ve hızlı okuma yeteneği sağlar.
  • Geliştirilmiş konsantrasyon: Piyano sayesinde çabuk odaklanmayı öğrenir. Notaları takip etmek, konsantrasyon ve odaklanmayı geliştirir. Aynı zamanda okuduğu notayı doğru olarak çalmak ve doğru tempoyu bulmak dikkati arttırır.
  • Okul başarısında artış: Piyano çalmak çocukların okulda Fen, Matematik ve Mühendislikle ilgili konulardaki başarısını arttırır.
  • Karakter gelişimine katkı: Piyano çalmayı öğrenen her çocuk konser piyanisti olmayabilir, ancak sanata bakış açısı gelişir, sanattan haz almayı öğrenir ve donanımlı bir vizyona sahip olur.
  • Özgüven: Bütün enstrümanlar gibi, piyano çalmak kişinin özgüvenini arttırır. Piyano, enstrüman çalmayı öğrenmek için doğru bir başlangıçtır. Küçük ilerlemelerle çocuğun motivasyonu artar, özgüven kazanmış olur.
  • Hafızayı kuvvetlendirir: Piyano çalan çocukların hafızaları gelişir; kolay unutmazlar.

Piyano eğitiminde hedefim, çocuklarımızı 2 el ile notadan okuyarak seveceği parçaları çalabilecek hale getirmek, daha da önemlisi zamanla piyano çalmanın temel mantığını kavrayıp, nota olmasa dahi, zihninde uçuşan melodileri tuşlara ve dahası notalara aktarabilmesini ve böylece duygularını özgürce ifade edebilmesini sağlamaktır.

Dersler;

Müzik kulağı eğitimi (oyunlarla),

Notalar – Temel İşaretler – solfej

Parmak egzersizleri

Sol anahtarı – Fa anahtarı

gibi ana konuları ile devam etmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir